www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Pytanie 463: Zasiłek opiekuńczy dla ojca dziecka

30.09.2013 r.

Matka dziecka będąca na urlopie wychowawczym idzie do szpitala na zabieg planowany. Czy ojciec dziecka nie będący w związku małżeńskim z matką, ale wspólnie wychowujący dziecko, może w tym czasie nie iść do pracy i otrzymać wynagrodzenie? Jeśli tak to proszę o podpowiedź w jaki sposób to załatwić.

Odpowiedź:

Ubezpieczonemu – ojcu dziecka będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do lat 8 zgodnie z art. 32.1 ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – ustawa z 25.06.1999 r.  – Dz.U.2010.77.512 z póżn.zm.

Należy w tym celu złożyć w ZUS zaświadczenie ze szpitala (z informacją, w jakim terminie matka dziecka przebywała w szpitalu) oraz wypełniony druk Z-15.

 

avatardodał: