www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Trądzik – jeden z ważniejszych problemów nastolatków

17.08.2013 r.

Trądzik to prawdziwa zmora nastolatków: niszczy skórę oraz psychikę, a okres dojrzewania to przecież czas, w którym w dużym stopniu powinniśmy otwierać się na świat, na nowych ludzi, na nowe sytuacje. Trądzik jednak skutecznie obniża pewność siebie, a co za tym idzie samoocenę, przez co wiele osób z powodu tej choroby izoluje się od społeczeństwa. Czy da się jakoś walczyć z trądzikiem i bliznami po tej chorobie?

 

Trądzik młodzieńczy występuje w wieku pokwitania na skutek zmian hormonalnych, kiedy dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Objawem trądziku są zaskórniki i grudki, które potocznie nazywamy pryszczami. Powstają one wskutek nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry. Zrogowaciałe warstwy naskórka nakładają się na siebie i blokują jego ujście, w ten sposób tworzy się zaskórniak. Zaskórniak to niezapalna forma trądziku, jednak w nagromadzeniu łoju i naskórka zrogowaciałego rozwijają się bakterie, które mogą wywołać proces zapalny. Wtedy grudki stają się o wiele bardziej widoczne i bolesne.

 

Niektóre osoby mają genetyczne tendencje do powstawania pryszczy, a potęgować je mogą różne używki (papierosy, alkohol, narkotyki) czy nieodpowiednia dieta oparta na fast foodach, ostrych potrawach czy słodyczach. Prawda jest taka, że dramat osób chorych na trądzik rozumieją tylko ci, którzy sami borykali się z wypryskami i pryszczami. Choroby skóry skutecznie obniżają pewność siebie, przez co osoby z dokuczliwym trądzikiem unikają spotkań towarzyskich, randek czy nawet rozmów. Bezsilność, jaka wtedy się pojawia jest bardzo przytłaczająca, zwłaszcza że leczenie jest długotrwałe.

 

Oszpecona twarz może być nawet przyczyną depresji, dlatego w przypadku pojawienia się wyprysków należy zgłosić się jak najszybciej do dermatologa. Lekarze specjaliści przyjmują oczywiście w każdym większym mieście, jednak by nie czekać w długiej kolejce, warto skorzystać z leczenia prywatnego. W całej Polsce znajdują się prywatne gabinety dermatologiczne, wystarczy sprawdzić serwis internetowy ekliniki.pl – tam pełna prezentacja obiektów z każdego województwa. Specjaliści dostępni także w gabinetach medycyny estetycznej.

 

Podstawowe sposoby walki z trądzikiem to przede wszystkim stosowanie intensywnych peelingów, żeli i kremów do twarzy. Na rynku jest bardzo wiele różnych preparatów, które mają przeważnie ten sam cel: oczyszczenie skóry, odetkanie porów i złagodzenie stanu zapalnego. Według producentów każdy z nich jest najlepszy, dlatego porada dermatologa może tutaj okazać się bardzo cenna, jeśli chcemy wybrać dla naszej cery odpowiedni preparat W przypadku poważniejszych zmian skórnych lekarz przepisuje antybiotyki. Tutaj ważną rolę odgrywa jego wiedza i doświadczenie w doborze leku, gdyż zdarza się, że nawet jeśli choroba ustąpi po przyjmowaniu antybiotyków, to i tak wraca później ze zdwojoną siłą.

 

Trądzik może pozostawić szpecące blizny, na szczęście są miejsca gdzie można się ich pozbyć. Są to kliniki medycyny estetycznej, które oferują laserowe zabiegi bezpieczne dla zdrowia i skóry, co więcej, są też skuteczne. Laser frakcyjny jest nowoczesnym urządzeniem, zapewniającym aktualnie najlepsze rezultaty w walce z bliznami potrądzikowymi.

 

Osoby zainteresowane takim zabiegiem muszą najpierw udać się na konsultację, by sprawdzić ewentualne przeciwwskazania, takie jak niewyleczony trądzik, nowotwór skóry czy infekcje bakteryjne.

 

Po spełnieniu warunków można przystąpić do właściwego zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Polega on na „dziurkowaniu” skóry impulsami lasera, urządzenie zamienia po prostu zniszczone tkanki na nowe. Choć zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, to jednak warto się na niego zdecydować, ponieważ już po jednym zabiegu widać różnicę.

 

Polecamy nowoczesny katalog ośrodków medycznych www.ekliniki.pl, gdzie znajdują się prezentacje gabinetów dermatologicznych. Serwis prezentuje prywatne i publiczne kliniki zlokalizowane w całej Polsce.