www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Modernizacja toru motocrossowego

27.07.2013 r.

W tym tygodniu zakończony został pierwszy etap modernizacji toru motocrossowego Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Motocyklowego Chełmiec na stadionie Sobięcin przy ul. Sportowej w Wałbrzychu.

 

 

Prace obejmowały m.in. wykonanie 400 metrowego odcinka extreme z przeszkodami w postaci opon, belek, beczek i kamieni do treningów enduro. Zadaniem tego odcinka jest symulowanie przeszkód i trudności jakie napotykamy w terenie naturalnym. Odcinek ten został wykorzystany podczas rozegranych w Wałbrzychu po raz pierwszy w Polsce Mistrzostw Polski w Enduro Sprint.

 

 

Kolejne prace polegały na wyburzeniu starego niekompletnego betonowego ogrodzenia wokół całego stadionu, które szpeciło obiekt. Dzięki temu teren został przygotowany pod wykonanie nowego estetycznego i skutecznego ogrodzenia.

 

Ponadto została wykonana modernizacja dolnej nitki toru motocrossowego polegająca na korytowaniu ciężkim sprzętem najtrudniejszego technicznie i krętego 200-stu metrowego odcinka. W koryto to zostało nawiezione i wsypane 300 ton specjalnego piachu, który umożliwi zawodnikom treningi symulujące tory piaszczyste – bardzo liczne w innych częściach kraju, na których w większości rozgrywane są zawody rangi Mistrzostw i Pucharu Polski.

Ostatnimi pracami było poszerzanie i równanie pozostałej części toru oraz usypanie nowych dwóch skoków co uatrakcyjni amatorom i zawodnikom treningi na tym obiekcie.

Prace I etapu zostały sfinansowane w głównej mierze z dotacji celowej jaką klub otrzymał od Lasów Państwowych – dzięki zaangażowaniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Wałbrzych – Gabriela Grobelnego, w ramach programu profilaktycznego mającego na celu stworzenie sztucznych torów i tym samym ograniczenie nielegalnego jeżdżenia motocyklami i quadami po lasach. Ze środków tych został wykonany odcinek enduro i piaszczysty odcinek motocrossowy. Prace te zostały również wykonane dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu Pana Roberta Zimnego właściciela firmy dysponującej ciężkim sprzętem do prac ziemnych.

 

 

II etap będzie obejmował wykonanie nowego ogrodzenia, które umożliwi dalsze inwestowanie w infrastrukturę obiektu – zostaną odtworzone przyłącza wody, kanalizacji oraz prądu. Planowane jest również ustawienie kontenerów socjalnych z przeznaczeniem na biuro, szatnie dla dzieci oraz toalety z prysznicami. Ogrodzeni e zostanie w pełni sfinansowane ze środków budżetowych Miasta Wałbrzycha dzięki zaangażowaniu Prezydenta – Romana Szełemeja oraz Dyrektora OSiR-u – Mariusza Gawlika i ujęciu tych wydatków przez radnych miejskich w budżecie na rok 2013. Zakończenie tego etapu planowane jest na koniec sierpnia tego roku.

 

 

III etap to budowa toru mini żużlowego – co umożliwi szkolenie jeszcze większej liczby dzieci w wieku 5-13 lat oraz organizowanie zawodów mini żużlowych rangi Mistrzostw Polski i rozgrywanie dziecięcych i młodzieżowych meczy żużlowych. Będzie też wykonana rozbudowa toru motocrossowego o kolejny odcinek, co umożliwi klubowi ubieganie się o rozgrywanie w sezonie 2014 również zawodów motocrossowych.

 

 

Etap ten ma być w większości sfinansowany z kolejnej dotacji Nadleśnictwa Wałbrzych oraz środków zadeklarowanych od lokalnych sponsorów – takich firm jak: TAURON Wałbrzych, WSSE INVEST-PARK, FUNDUSZ REGIONU WAŁBRZYSKIEGO, AKTIW Gostków. Termin zakończenia prac planowany jest na koniec września i uzależniony jest od ilości środków jakie uda się dodatkowo na ten cel pozyskać. Mamy nadzieję, że przyłącza się jeszcze sponsorzy, którzy zechcą wesprzeć przedsięwzięcie.