www.facebook.com/nasz.walbrzychwww.instagram.com/nasz.walbrzych.pl
Repertuar kina Cinema City Repertuar kina Cinema City

Nieuwaga turystów przyczyną ewakuacji portu lotniczego we Wrocławiu

3.07.2013 r.

Dziś rano tj. 3.07.13r. w Porcie Lotniczym we Wrocławiu-Strachowicach zarządzono kolejną w tym roku ewakuację wszystkich osób tam przebywających – pasażerów i pracowników.

 

 

W godzinach rannych zauważono dwa niezidentyfikowane bagaże. Jeden z nich znajdował się na tarasie widokowym, drugi na terminalu ogólnodostępnym. Po zauważeniu podejrzanego pakunku niezwłocznie wydzielono stref ę bezpieczeństwa i zwołano sztab kryzysowy. Decyzją sztabu, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich tam znajdujących się osób, zarządzono pełną ewakuację portu lotniczego. Następnie do akcji rozpoznania bagażu przystąpiło dwóch pirotechników Straży Granicznej wraz z psem służbowym wyszkolonym specjalnie do wykrywania broni i materiałów wybuchowych. Funkcjonariusze po przeprowadzeniu niezbędnych czynności potwierdzili, że pakunki są bezpieczne. Dodatkowo został on sprawdzony przez psa służbowego SG. W obu pakunkach znajdowały się artykuły spożywcze.

 

Okres wakacji jest czasem wzmożonego ruchu na lotniskach, dlatego Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby podczas pobytu na lotnisku i w jego obrębie nie pozostawiali swojego bagażu bez opieki. Każdorazowo taki przypadek służby działające na lotnisku traktują jako zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

 

 

Tylko w pierwszym półroczu w podobnych sprawach funkcjonariusze SG interweniowali blisko 40 razy, w 7 przypadkach zakończyło się to pełną ewakuacją lotniska.

 

 

Pozostawienie bagażu na lotnisku to poważny problem i realne zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego. Poprzez nieuwagę pasa żerów dochodzi do zakłócenia prawidłowego funkcjonowania lotniska, może wiązać się z opóźnieniami przylotów i odlotów oraz rodzi koszty finansowe.